DM

Kategori – DistriktsMästerskap 

Spelas den 16 Augusti 2020

dm-medaljer

Spelplatser 2020

H40 & H50 – Tjörn GK
H22 & H60 – Lysekil-Holma GK
D22, D50 & D60 – Lyckorna GK

Pga av Covid-19 pandemin så ställdes seriespelet in och Kategori-DM spelas, som en ren singel tävling.
H70, H75, H80 och D70, D75 klasserna är strukna.

För varje kategori gäller att
– minsta antalet deltagare i varje kategori för att tävlingen skall äga rum är fyra.
– första pris i form av Introduktionskort för 2021 delas endast ut om startfältet består av
åtta eller fler spelare. !

–> Tävlingsvillkor för DM 2020
Segrare 2019

H22 – Stefan Bjurhoff, Lyckorna GK
H40 – Anders Främberg, Sotenäs GK
H50 – Peter Lagerblad, Torreby GK
H60 – Anders Linder, Lyckorna GK
H70 – Gunnar Vikström, Sotenäs GK
H75 – Håkan Holmgren, Mellerud GK
H80 – Bo Bjelke, Torreby GK

D22 – Elina Hagberg, Stenungsund GK
D50 – Thinka Berg Sköld, Forsbacka GK
D60 – Brith Johansson, Fjällbacka GK
D70 – Renske Silverskiöld, Fjällbacka GK
D75 – Elisabeth Stråkander, Skaftö GK

Bästa DM Klubb – 2019

Segrare 2018

H22 – Claes Nikell, Lyckorna GK
H40 – Daniel Rosenlund, Orust GK
H50 – Anders Cederbratt, Strömstad GK
H60 – Anders Linder, Lyckorna GK
H70 – Lage Lindström, Lyckorna GK
H75 – Bertil Blomqvist, Fjällbacka GK
H80 – Hans Lundberg, Fjällbacka GK

D22 – Anna Maderner, Stenungsunds GK
D50 – Maria Hansson, Dynekilen GK
D60 – Marianne Olsson, Skaftö GK
D70 – Carina Ringström, Mjölkeröd GK
D75 – Britt Ericson, Torreby GK

Bästa DM klubb 2018

1 Lyckorna
2 Fjällbacka
3 Stenungsund

Läs–> Sammanställning DM 2018

Segrare  2017

H 30 Peter Carnbro, Sotenäs GK
H40 Mikael Askerfors, Tjörns GK
H50 Tomas Karlsson, Torreby GK
H60 John Sanderson, Fjällbacka GK
H70 Rolf Steen, Sotenäs GK
H75 Bengt Almqvist, Orust GK
H80 Curt Ekbladh, Uddevalla GK

D30 Clara Alven, Lyckorna GK
D50 Birgitta Hansen, Forsbacka GK
D60 Marianne Olsson, Skaftö GK
D70 Lisbeth Landström, Tjörns GK
D75 Monica Josefsson, Fjällbacka GK

Resultat Kategori DM 2016

H30, 21 aug Torreby GK 
1:a Fredrik Niklasson (Torreby)
2:a Niklas Nord (Torreby)
3:a Petter Carnbro (Sotenäs)

H40, 21 aug Strömstad GK
1:a Mikael Askerfors (Torreby)
2:a Johan Kilberg (Orust)
3:a Henrik Allen Oltegen (Torreby)

H50, 14 aug Forsbacka GK
1:a Ronald Herber (Stenungsund)
2:a Jörgen Oden (Forsbacka)
3:a Hans B Johansson (Forsbacka)

H60, 14 aug Allmag GK
1:a Mats Källberg (Fjällbacka)
2:a Lars Lindgren (Lyckorna)
3:a Rolf Nikell (Lyckorna)

H70, 9 aug Lysekil-Holma GK
1:a Lennart Wilgotsson (Strömstad)
2:a Bertil Blomqvist (Fjällbacka)
3:a Leif Holmqvist (Mjölkeröd)

H75, 9 aug Dynekilen GK
1:a Hans Lundberg (Fjällbacka)
2:a Leif Åsberg (Sotenäs)
3:a Göran Arnewid (Fjällbacka)

H80, 9 aug Mjölkeröd GK
1:a Åke Hugosson (Fjällbacka)
2:a Bengt Rosenquist (Strömstad)
3:a Mohinder Guron (Torreby)

D30, 14 aug Tjörns GK
1:a Clara Alven (Lyckorna)
2:a Karolina Ringmark (Lyckorna)
3:a Karin Strömberg (Stenungsund)

D50, 14 aug Lyckorna GK
1:a Birgitta Hansen (Forsbacka)
2:a Gunilla Lindqvist (Sotenäs)
3:a Kati Bengtsson (Sotenäs)

D60, 14 aug Sotenäs GK
1:a Kerstin Wallmark (Sotenäs)
2:a Lotta Törnqvist (Skaftö)
3:a Marianne Olsson (Skaftö)

D70, 9 aug Skaftö GK
1:a Gull-May Wassberg (Torreby)
2:a Ylva Johansson (Stenungsund)
3:a Gunilla Kjellstedt (Forsbacka)
….

Resultat Kategori DM 2015

H35, 16 aug Mellerud
1:a Andreas Jernberg (Lysekil-Holma)
2:a Mikael Askerfors (Lyckorna)
3:a Henrik Allén Oltegen (Torreby)

H45, 16 aug Forsbacka
1:a Per Johansson (Dynekilen)
2:a Peter Lagerblad (Torreby)
3:a Juha Saarinen (Lysekil)

H55, 15 aug Dynekilen
1:a john Loewe (Lyckorna)
2:a Ronny Börjesson (Fjällbacka)
3:a Magnus Reutermo (Lyckorna)

H65, 11 aug Dagsholm
1:a Krister Sjöberg (Lysekil Holma)
2:a Lars Lindgren (Lyckorna)
3:a Christer Jernberg (Skaftö)

H70, 11 aug Mjölkeröd
1:a Claes Haglund (Lyckorna)
2:a Rolf Steen (Sötenäs)
3:a Håkan Holmgren (Mellerud)

H75, 11 aug Skaftö
1:a Bo Bjelke (Torreby)
2:a Hans Lundberg (Fjällbacka)
3:a Leif Orthag (Mjölkeröd)

H80, 11 aug Uddevalla
1:a Arne Tellvik (Orust)
2:a Åke Hugosson (Fjällbacka)
3:a Rune Rasmussonl (Stenungsund)

D35 16 aug Uddevalla
1:a Karin Strömberg (Stenungsund)
2:a Lotta Öjeskär (Fjällbacka)
3:a Anna Rendahl (Orust)

D50, 16 aug Lysekil/Holma
1:a Kati Bengtsson (Sotenäs)
2:a Lotta Olby Syversen (Sotenäs)
3:a Gunilla Lindqvist (Sotenäs)

D60, 16 aug Lyckorna
1:a Marianne Olsson (Skaftö)
2:a Fia Alderin (Fjällbacka)
3:a Hilde Oftedal (Strömstad)

D70, 11 aug Stenungsund
1:a Ylva Johansson (Stenungsund)
2:a Britt Ericson (Torreby)
3:a Gull-May Wassberg (Torreby)